„Nejlepší léčbou rakoviny prsu je její VČASNÝ záchyt. Zdravá žena je základem zdravé rodiny.“

Narodila jsem se v Klatovech v roce 1957. Stála jsem u zrodu celonárodního screeningu rakoviny prsu a sítě mamacenter po ČR. Jsem šťastná, že se mi podařilo změnit péči o prsní žlázu, která bývala velmi neosobní a nekvalifikovaná. Na Zeleném pruhu v Praze 4 - Braníku jsem v roce 1993 úspěšně založila první Mamma centrum, specializované oddělení pro péči o především ženská prsa. Nový přístup spočívá v tom, že jsou zde k dispozici všechny vyšetřovací metody, žena je vyšetřena v jednom dni a závěrečnou zprávu z vyšetření si odnáší domů. Nyní působím jako primářka v Mamma centru Opatov a Mamma centru Hradčanská

V roce 2001 jsem zorganizovala společně s pojišťovnou VZP dva pilotní screeningové programy, ve kterých se ověřilo, že ženy na prevenci chodit chtějí a že preventivní mamografie přináší výsledky. Projekty pak byly základem pro spuštění celonárodního screeningu, který po 15 letech přinesl snížení úmrtnosti na rakovinu prsu o 30 %. Tímto se Česká republika zařadila k nejlepším zemím světa. Mým celoživotním tématem byla, je a zůstane preventivní péče. Podílím se také na řízení dalších screeningových programů v komisích Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Protože mně vždy záleželo na dostupnosti kvalitní péče o prsy v celé republice, začala jsem v roce 1999 školit lékaře ze všech koutů naší země. Za bezmála dvacet let jsem proškolila stovky praktických lékařů, gynekologů ale především radiologů, pro které jsem organizovala 14 denní praktické vzdělávací kurzy a také každoroční vzdělávací konferenci Omyly v mammární diagnostice.

Volný čas trávím ráda v přírodě. Miluju cestování po jihu Evropy i po rodné Šumavě. Mám ráda kempování a vaření pod širým nebem. Dobíjí mě poslech opery a vážné muziky. Moc ráda si ale také zazpívám a zahraju folk a country na kontrabas. Ráda nořím ruce do hlíny a pečuju o zahradu. Mám dvě dospělé děti. Miluji svou vnučku a těším se na další vnoučata :-) 


Mé životní milníky

 • 1972 - 1976 gymnázium Klatovy
 • 1976 - 1982 Fakulta dětského lékařství University Karlovy
 • 1982 - 1983 Krajská nemocnice v Ústí nad Labem, dětské oddělení
 • 1983 - 1988 mateřská dovolená
 • 1988 - 1993 Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze 4
 • 1993 - 2011 primářka Mamma centra na Zeleném pruhu
 • 1997 - dosud představenstvo OS ČLK Praha 4, od 2015 předsedkyně
 • 2000 - dosud Komise pro screening nádorů prsu Ministerstva zdravotnictví ČR
 • 2001 - dosud Správní rada Aliance žen s rakovinou prsu,o.p.s., od března 2016 volená předsedkyně Správní rady
 • 2001 stáž na Mayo Clinic v Rochesteru, v USA v Minnesotě.
 • 2005 obhájena doktorská práce "Prediktivní aspekty mamografie" (MU Brno)
 • 2007 - 2014 volenou členkou Výboru radiologické společnosti, opět zvolena 2018
 • 2011 primářka a ředitelka BREAST UNIT PRAGUE, Mamma centrum Háje (nyní Opatov), Praha 11
 • 2016 primářka a ředitelka Mamma centrum Hradčanská v Praze 6


Knížky


V roce 2003 jsem napsala učebnici s názvem "Integrovaný přístup k mamární diagnostice", v roce 2013 knihu "Screening nádorů prsu". Pro laickou veřejnost jsem napsala několik brožur - "O rakovině prsu beze strachu", "Řeším svou bulku v prsu", pro romské ženy knížečku "Mamo miri".
V roce 2005 jsem obhájila v Brně na Masarykově Universitě doktorskou práci na téma Prediktivní aspekty mamografické denzity.
Publikuji v odborných i laických časopisech, v posledních letech spíše v časopisech pro laiky, protože zde vidím způsob, jak šířit povědomost o preventivním chování a jak ovlivnit myšlení spoluobčanů o zdravotních tématech.

Mám velké životní štěstí, že se mohu věnovat krásnému, i když bolestnému tématu, a že se mohu těšit z výsledků: snížení úmrtnosti na rakovinu prsů o 30%, které již prevence zhoubných nádorů prsu přinesla. Mým cílem je věnovat se i nadále zásadním zdravotním tématům, které se dotýkají každého občana naší země.

Děkuji, že jste dočetli až sem!

Více o mně najdete na hlavní stránce a na blogu.
Klikněte sem pro objednání do Mamma centra.
Budu ráda, když si mě přidáte na Facebooku nebo budete sledovat můj kanál na YouTube.